Lasteaed Ristikhein kodukord
1.1. Lasteaia kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse tegevust reguleerivatest õigusaktidest.
1.2. Kodukord on lastele, vanematele, lasteaia töötajatele ja teistele lasteaia territooriumil viibivatele isikutele täitmiseks kohustuslik.
1.3. Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel ja on paberkandjal tutvumiseks kättesaadav igas rühmas.
1.4. Lasteaia kodukorda muudetakse, kui lasteaia tegevust reguleerivad õigusaktid muutuvad, kui lasteaia hoolekogu ja/või pedagoogiline nõukogu teeb ettepanekuid või kui lasteaia sisehindamise käigus ilmnevad parendusvajadused.
Lasteaed on avatud tööpäevadel kell 7:00-18:00. Hommikusel ajal on lasteaias avatud valverühm. Lasteaed on suletud riigipühadel.
2.1. Lasteaia direktoril on vastavalt vajadusele õigus liita rühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel, koolivaheaegadel, pühade eelsetel päevadel, õpetajate haigestumisel, eriolukorras jne).
2.2. Suveperioodil võib lasteaed olla ajutiselt suletud kuni üks kuu. Vajadusel on lapsele kindlustatud koht valvelasteaias.
2.3. Lapsevanem ja laps sisenevad ja väljuvad lasteaiast oma rühma välisukse kaudu. Lasteaia välisuksed on elektroonilise lukustussüsteemiga, sisenemiseks tuleb vajutada rühma nimega uksekella või sisestada kood.
2.4. Turvalisuse tagamiseks kasutatakse lasteaias valvekaameraid ja väljaspool lasteaia tööaega on lasteaias elektrooniline valve.
2.5. Lasteaia lift on kasutamiseks liikumispuudega inimestele ja personalile.
2.6. Lasteaias on tasulised huviringid. Huviringi läbiviimise kvaliteedi ja info jagamise eest lapsevanematele vastutab huviringi läbiviija.
2.7. Lapsevanem tasub lasteaiakoha kasutamise eest linnavolikogu kehtestatud lapsevanema poolt kaetavat osa ehk kohatasu. Kohatasu arvestus ei peatu lapse haiguse või lasteaiast puudumise ajaks, samuti lasteaia ajutise sulgemise ajal. Kohatasu tasutakse jooksva kuu eest 20. kuupäevaks.
3.1. Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine toimub lapsevanemale sobival ajal, järgides lasteaia päevakava ning mitte segades puhke- ja söögiaega ning planeeritud õppe- ja kasvatustegevusi.
3.2. Hommikul kell 7.00-7.30 on lasteaias avatud üks valverühm, selles ajavahemikus saabuva lapse viib lapsevanem ainult valverühma.
3.3. Laps tuleb lasteaeda puhanuna, puhtalt riietatuna ja korrastatud välimusega.
3.4. Hommikul annab lapsevanem või lapsevanema poolt volitatud isik lapse isiklikult üle rühma töötajale, kelleks on õpetaja, õpetajat abistav töötaja või õpetaja abi.
3.5. Hommikul, lapse lasteaeda toomisel, palume lapsevanemal varuda piisavalt aega, et saata laps rühma ning rääkida õpetajale last puudutavast olulisest infost, mis võib mõjutada lapse päeva (näit. rahutu uni, terviseprobleemid jne). Lapsel on hea algavasse päeva sisse elada, kui ta saabub rühma vähemalt 10 minutit enne hommikusöögi või õppetegevuste algust.
3.6. Rühma töötajal on õigus mitte vastu võtta last, kellel on silmnähtavad haiguse tunnused (palavik, lööve, silmapõletik, köha, nohu, kõhulahtisus, oksendamine jne). Samuti juhul, kui lapsele on vaja päeva jooksul anda ravimeid või kui lapsel ei ole lubatud õue minna.
3.7. Lapsele järele tulles võtab lapsevanem lapse vastu rühma töötajalt. Õuesoleku ajal lapsele järgi tulles on lapsevanem kohustatud võtma kontakti rühma töötajaga ja teatama lapse lahkumisest.
3.8. Lapsevanem teavitab eelnevalt rühma töötajat, kui lapsele tuleb järele mõni teine täiskasvanu peale vanemate või eestkostja.
3.9. Rühma töötaja ei anna last võõrale või ebakaines olekus isikule.
3.10. Alaealised isikud võivad last lasteaeda tuua ja sealt ära viia ainult lapsevanema kirjaliku teatise alusel. Rühma töötajal on õigus keelduda lapse üleandmisest alaealisele, kui selgub, et lapsevanema otsus on vastuolus lapse parimate huvidega või ohustab lapse turvalisust.
3.11. Soovitame lapsevanemal tulla rühma vähemalt 15 minutit enne lasteaia sulgemist, et laps jõuaks on mängud/eelnevad tegevused rahulikult lõpetada ja koju minekuks riietuda.
3.12. Kui lapsele ei ole kella 18.00-ks järele tuldud, on õpetaja lapsega veel 30 minutit ning püüab lapse vanematega telefoni teel kontakti saada. Kui see ei õnnestu, teavitab õpetaja esmalt juhtkonda ja siis politseid lasteasutusse jäetud lapsest. Edasi toimitakse politsei korralduste järgi. Kui lapsevanem ei jõua lapsele järele õigeaegselt üle viie korra aastas, siis teavitab lasteasutus tekkinud olukorrast lastekaitsespetsialisti.
4.1. Lapsele on tagatud 3 toidukorda päevas (hommikusöök, lõunasöök, õhtuoode). Esmasel lasteaed tulekul valib lapsevanem lapsele soovitud toidukordade paketi. Vanemal on võimalik toidupaketti muuta teatades sellest info- ja haldusjuhile ELIISi veebikeskkonnas 7 päeva ette.
4.2. Lapsevanemal on võimalik loobuda üksikust toidukorrast õigeaegselt Eliisi keskkonnas puudumiste kalendrisse kommentaari lisades.
4.3. Lapse puudumisest tuleb teavitada hiljemalt toitlustamisele eelneval tööpäeva kella 15:00-ks eelistatult ELIIS veebikeskkonnas, võimaluse puudumisel telefoni teel kõne või sõnumiga. Kui vanem teavitab lapse puudumisest puudumise päeva hommikul enne kella 9.00, tuleb tasuda puudutud päeva hommikusöögi eest. Puudumisest mitteteatamisel puudumise päeva hommikul kella 9.00-ks tuleb tasuda terve päeva toidukordade eest.
4.4. Kui lapsevanem pole puudumist ELIISis märkinud, siis eeldatakse, et laps tuleb lasteaeda.
4.5. Nädala menüü on tutvumiseks söögisaalis ja ELIISis.
4.6. Eritoidu (nt. laktoosi-või gluteenitalumatus vms.) vajadusel või toiduallergia korral esitab lapsevanem lasteaiale soovitavalt arstitõendi. Lapse toidutundlikkuse korral on vanemal õigus panna lapsele kaasa sobiv toit, mida lasteaias vajadusel soojendatakse.
4.7. Lapse toitlustamise eest maksab lapsevanem kuu tegelike toidukordade alusel eeldusel, et vanem on õigeaegselt teavitanud lapse puudumisest.
4.8. Toiduraha ja kohatasu arve edastatakse Tartu Linnavalitsuse raamatupidamisteenistuse poolt elektrooniliselt arve maksja e-posti aadressile. Toiduraha ja kohatasu maksmise tähtaeg on jooksva kuu 20. kuupäev.
4.9. Lasteaias tähistatakse laste sünnipäevi kokkuleppel rühmaõpetajaga. Soovi korral võib sünnipäevalaps tuua puuvilja ja maiustusi, arvestusega, et neid jätkub kõikidele rühma lastele.
5.1. Laps vajab puhtaid ja mugavaid vahetusriideid terveks päevaks.
5.2. Lasteaias on vajalikud libisemiskindlad, parajad ja kindlalt jalas püsivad ning heleda tallaga sisejalanõud.
5.3. Õuesolekuks on vajalikud ilmastikuga sobivad õueriided ja-jalanõud, mis võivad määrduda ja märjaks saada. Võimalusel on lapsel õuesoleku varuriided juhuks, kui ühed õueriided ei kuiva ära. Kindad peavad olema lapsele parajad ja puhtad.
5.4. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre ja teisi lapse tervist ohustavaid detaile.
5.5. Võimlemisriieteks on sportlikud riided. Saalis võimleb laps paljajalu, õues on tarvilikud spordijalanõud. Lapsevanem korrastab ja peseb võimlemisriideid vähemalt kord kuus, nende määrdumisel sagedamini.
5.6. Et ära hoida riiete ja jalanõude vahetusse minemist, on vajalik need varustada lapse nimega.
5.7. Lasteaia töötajad suhtuvad heaperemehelikult lapse riietesse ja jalanõudesse. Lasteaed ei vastuta riiete, jalanõude määrdumise, kahjustumise või kadumise eest.
5.8. Kui laps tuleb lasteaeda riiete või jalanõudega, mida ei tohi lasteaias päeva jooksul kasutada, paneb lapsevanem need eraldi kotti ja informeerib sellest õpetajat.
5.9. Lapsel on lasteaias vajalikud isiklikud hügieenivahendid (kamm, patsikumm, ühekordsed taskurätikud, vajadusel mähkmed). Pikemate juustega tüdrukutel on juuksed patsis.
5.10. Laps ei kanna lasteaias nutikella, kaelaketti, käeketti ega muid ehteid, mis võivad last ohustada.
5.11. Lasteaiast lahkudes jääb lapse kapp korda, riided õigetpidi keeratud ja nagisse riputatud. Kapis peab olema piisavalt vahetusriideid.
5.12. Lapsevanem tühjendab lapse kapi vahetult enne suvepuhkusele jäämist või lasteaiast lahkumist.
5.13. Suvel päikeseliste ilmadega kannab laps peakatet.
5.14. Lapsevanem annab soojade ilmadega lapsele lasteaeda kaasa veepudeli. Joogipudeli hügieeni eest vastutab lapsevanem.
6.1. Lapsevanem ja lasteaia töötajad teevad kõigi osapoolte heaolu tagamiseks ja lastele parimate arengutingimuste pakkumiseks igakülgset koostööd, mille aluseks on usaldus, vastastikune mõistmine, austus ja avatus.
6.2. Lapse nakkushaigusesse (n. tuulerõuged, leetrid, läkaköha, punetised, kõhuviirus, silmapõletik, molluskid) haigestumisest, millega võib kaasneda teiste laste haigestumine, peab lapsevanem teavitama õpetajat esimesel võimalusel. Nakkushaiguse juhtumist või puhangust (ka täid) teavitab õpetaja vanemaid, nimetamata haigestunud laste nimesid.
6.3. Lapse haigestumisel või lasteaias juhtunud trauma korral teavitab rühma töötaja koheselt lapsevanemat. Vajadusel kutsub rühma töötaja kiirabi. Lapsevanem viib haigestunud lapse esimesel võimalusel koju.
6.4. Kui laps vajab tervise tõttu erilist hoolt või tähelepanu, teavitab lapsevanem sellest õpetajat.
6.5. Haigustunnustega või tervise tõttu erihoolt vajav laps jääb kuni täieliku tervenemiseni koju.
6.6. Lapsele ei ole lubatud lasteaeda kaasa panna ravimeid, toidulisandeid jms. Erandkorras
võib vanema kirjaliku avalduse alusel manustada lapsele ravimeid direktori poolt määratud isik.
7.1. Tartu lasteaia Ristikhein õppe-kasvatustegevuse aluseks on lasteaia õppekava.
7.2. Lasteasutuse õppeaasta tegevussuunad kinnitatakse õppeaasta alguses pedagoogilises nõukogus.
7.3. Lasteaia poolt organiseeritud õppetegevus toimub vastavalt rühma päevakavale.
7.4. Lisaks rühmaõpetajatele toetavad lapse arengut muusika- ja liikumisõpetaja ning tugispetsialistid.
7.5. Lasteaed toetab koostöös lapsevanemaga lapse koolivalmiduse saavutamist kui laps osaleb
maksimaalselt õppe- ja kasvatustegevuses.
7.6. Lapsevanem saab ELIISist tagasisidet lapse oskuste ja arengu kohta.
7.7. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
7.8. Lasteaeda ei või kaasa võtta lastele vägivallale õhutavaid ja ohtlikke mänguasju, k.a. liiga õrnu ja väikseid mänguasju.
7.9. Lasteaia territooriumil saab laps sõita tõuke- ja jalgrattaga, liiklemist õuealal reguleerivad lasteaia poolt kehtestatud „Õueala reeglid“. Kohustuslik on kanda kiivrit. Talveperioodil võib lapsel lasteaias kaasas olla oma kelk või suusad.
7.10. Kelkude, suuskade või ratta toomise ja viimise eest vastutab lapsevanem. Iga ese peab olema tähistatud lapse nimega. Lasteaed ei vastuta kodust kaasa toodud rataste, kelkude ja suuskade purunemise või kadumise eest.
8.1. Lasteaia välisuksed on suletud ja territoorium piiratud. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on tõkestatud.
8.2. Lasteaia töötajad vastutavad lapse turvalisuse ja heaolu eest rühmaruumis või õuealal hetkest, mil lapsevanem on lapse õpetajale (töötajale) isiklikult üle andnud ja lahkunud rühmaruumist või territooriumilt.
8.3. Turvalisuse tagamiseks on lasteaia õuealal videovalve.
8.4. Lapsevanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad, et tagada laste turvalisus.
8.5. Lasteaia territooriumil ei sõida lapsed (v.a õueala reeglitega kehtestatud ajavahemikul), lapsevanemad ega töötajad jalgratastel vaid lükkavad ratast käekõrval. Rattad paigutatakse selleks ette nähtud rattahoidikusse.
8.6. Rühmas töötavate täiskasvanute arv vastab koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud korrale.
8.7. Laste puhke- või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.
8.8. Õuealalt lahkudes kannavad lapsed ja lastega koos olevad töötajad helkurveste.
8.9. Lapsevanem võib lühiajaliselt viibida koos lemmikloomaga lasteaia õuealal, vastutades ohutuse eest. Kokkuleppel vanematega viiakse lastele läbi õppetegevusi lemmikloomadega.
8.10. Lapsevanem tagab lapse turvalisuse lasteaia parkimisplatsil.
8.11. Lasteaia ühisüritustel vanematega vastutab lapse turvalisuse eest lapsevanem.
8.12. Laste ja töötajate turvalisust ohustavate olukordade tekkimise korral pöördutakse lasteaia direktori, lastekaitsetöötaja või politsei poole. Politsei ei lahenda lasteaias tekkinud lastevahelisi konflikte.
8.13. Lasteaed kogub ja töötleb laste, vanemate ja töötajate isikuandmeid. Isikuandmete töötlemisel lähtutakse Tartu Lasteaed Ristikhein andmekaitsetingimustest, mis on kättesaadavad lasteaia veebilehel.
9.1. Vanem tasub lasteaiateenuse osutamise eest (kohatasu, toitlustustasu) tähtaegselt ja igakuiselt, vastavalt vanema e-posti aadressile edastatud arvele.
9.2. Vanematele kehtestatud lasteaia osalustasu on ühe lapse kohta Tartu Linnavolikogu poolt kinnitatud protsent Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud palga alammäärast.
9.3. Lapse toitlustamise eest makstakse kuu tegelike toidukordade alusel, eeldusel, et lapsevanem on õigeaegselt teavitanud lasteaeda lapse puudumisest.
9.4. Lapsevanem võib taotleda Tartu LV Sotsiaalabi osakonnast abi lasteaia arvete osaliseks või täielikuks tasumiseks, samuti ühekordset täiendavat toetust (vt. www.tartu.ee ). Sotsiaalabi toetused ja koolieelsete munitsipaallasteasutuste rahastamisel vanemate poolt kaetava osa suuruse kehtestab Tartu Linnavolikogu.
10.1. Lapsevanemate ja lasteaia töötajate vaheline suhtlus on delikaatne ja põhineb vastastikusel austusel.
10.2. Lapsevanem liitub ELIISi veebikeskkonnaga, kust ta saab teavet õppe- ja kasvatustegevuste ning lasteaias toimuva kohta. Kirjalik suhtlus ja teadete edastamine toimub ELIISi kaudu. Lapsevanem jälgib ELIISi teateid regulaarselt.
10.3. Päeva jooksul lapsega toimunud olulistest sündmustest informeerib õpetaja/õpetajat abistav töötaja lapsevanemaid eelistatult samal päeval.
10.4. Laste ja lastevanemate poolt räägitud info on konfidentsiaalne.
10.5. Vastavalt iga rühma tegevusplaanile toimuvad rühmades lastevanemate koosolekud ja arenguvestlused.
10.6. Lapsevanem teavitab õpetajat muutunud kontaktandmetest.
10.7. Vanem annab õpetajale enda ja lapse kohta tõesed andmed. Lasteaia töötaja annab lapse kohta lapsevanemale tõeseid andmeid.
10.8. Arusaamatuste korral pöördub lapsevanem esialgu õpetaja poole, siis vajadusel õppealajuhataja või direktori poole.
10.9. Õpetajad panevad pilte (videoid) laste tegevustest üles Eliisi veebikeskkonnas, pilte näevad konkreetse rühma lapsevanemad ja lasteaia töötajad. Lapsevanem lubab või ei luba lapse pildi (video) avaldamist lasteaia meediakanalites, selleks teeb vanem vastava märke Eliisis lapse profiilis (nõusolekute all).
10.10. Rühmaruumides ja teistes ruumides (sh õppetegevuste) filmimine ja pildistamine toimub lasteasutuse ja vanemate loal. Lasteasutusel ja lapsevanemal on õigus otsustada, kas filmimine on laste huvidega kooskõlas.
10.11. Lapsevanemad on oodatud kaasa rääkima ja tegutsema lasteaiaelu olulistes tegevustes läbi rühma, lasteaia hoolekogu ja lasteaia elektrooniliste suhtluskanalite.
Lasteaia üldine info on kättesaadav lasteaia kodulehel www.ristikhein.tartu.ee.
Lasteaia Ristikhein kodukord on kinnitatud 18.12.2024 lasteaia hoolekogu poolt.